Sňatek s dlužníkem a exekuce z dob před sňatkem

1 odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je s exekucemi v připadě uzavřeni sňatku. V dobe kdy jsem byla na md, jsem si pod tlakem byvaleho pritele nabrala nekolik drobnych, nevyhodnych pujcek. Za 5let kdy jsem nebyla schopna nic hradit se vse i s poplatky za pravniky, exekutory apod vyšplhalo na cca 500tis. Nyni mam noveho partnera, mame dite a partner trva na svatbě. Dluhy už jsem schopna hradit, ale je to běh na dlouhou trat, muže to trvat roky. Bojim se, že po svatbě si mohou exekutoři meho manžela najit a vymahat me stare dluhy po něm. Je to možne?

Dobrý den. Pokud jde o majetek, který bude spadat do SJM, bude jej možné exekučně postihnout i pro dluhy z doby před uzavřením manželství. Tedy cokoliv po svatbě jeden z Vás nabyde (s výjimkami u darování a dědictví), včetně vyplacené mzdy, bude možné exekuovat. A to i v případě, že uzavřete tzv. předmanželskou smlouvu u notáře.
Srážky ze mzdy a postižení účtu druhého manžela naopak není možné pro dluhy z doby před uzavřením manželství, toto je možné pouze pro dluhy spadající do SJM.