Dluhy příbuzných - může nás navštívit exekutor?

1 odpověď

Bydlíme v RD s manželovými rodiči. Jeho bratr s rodinou si přistavěl k tomuto domu svůj vlastní dům asi před 18 lety, nicméně jej doposud nezkolaudoval (tudíž dům oficiálně neexistuje). V nedávné době začal mít manželův bratr problémy s dluhy (podniká a exekuci má na majetek z podnikání) a manželovi rodiče přepsali RD na nás. Jako reakci na dluhy manželova bratra jsme mu zrušili trvalý pobyt v našem domě, protože i když s naším domem nemá nic společného nejméně 15 roků, tak i přesto byla jeho trvalá adresa na náš dům. Jeho syn v přistavěném domě stále bydlí a adresu trvalého bydliště má také na náš dům, přičemž také dluží peníze více lidem a u nás často někdo zvoní, hledá jej a chce po nás peníze. Jak se bránit proti reálně hrozící exekuci, když bydlí jinde (dle katastrálního úřadu neexistujícím domě), ale adresu má uvedenou naši. Nemůžeme je donutit ke kolaudaci přistavěného domu a zařízení nového popisného čísla. Stavba se nachází na jiném pozemku než náš dům, ale přiléhá k našemu. V případě, že by došlo k exekuci, chtěla bych se také zeptat, zda-li bude exekutor vymáhat pohledávku především, pouze či vůbec v našem domě, když jej mají uvedený v OP, ale reálně s ním nemají nic společného a bydlí v domě přistavěném? Děkuji za odpověď´.

Dobrý den. Exekuci prodejem movitých věcí lze provést všude tam, kde je důvodný předpoklad výskytu věcí v majetku dlužníka. Pokud tedy 18 let byla adresa Vašeho domu používána jako oficiální doručovací adresa, užívaná běžně v úředním i soukromoprávním styku, např. i při koupi nábytku a elektrospotřebičů na fakturu s dopravou do domu, existuje důvodný předpoklad, že v domě jsou uloženy věci dlužníka. Je proto možné, že Vás případně exekutor navštíví.