Exekuce matky

1 odpověď

Dobrý den, mám dotaz ohledně exekuce. Rodiče vlastní dům v Čr. Matka si vypůjčila na dům několik miliónů a odjela do Afriky podnikat. Navíc ji jeste půjčila na směnku přes půl milionu. My jsme o těchto dluzích neměli zdání než začali chodit dopisy, že se tyto dluhy nesplácí. Matka je stále v Africe, podnikání jí nevyšlo, navíc si tam někoho našla a zůstává v Africe. Otec je nezaměstnaný takže nemáme, žádné přijmy ani na sociálku. Otec s matkou nejsou rozvedení. Od pána se směnkou přišel dopis, že jde dům do aukce za 2 měsíce. Já jsem nezletilý. Navíc otci uvalili exekuci na bankovní účet kvuli matce. Chtěl bych se zeptat co máme dělat? Budeme na ulici a otec který nikdy neměl dluhy bude zadlužený. Neni
nějaká obrana? Slyšel jsem o paragrafu 702 Děkuji za odpověd Denis

Dobrý den. Aby mohlo dojít k dražbě, musí nejprve proběhnout soudní řízení a musí existovat pravomocný a vykonatelný exekuční titul. V tomto případě musí být podán návrh na nařízení exekuce a následně s dlužníkem komunikuje exekutor, nikoliv věřitel. Je proto možné, že dopis o aukci je pouze nátlakem na zaplacení. Exekučně postihnout účet druhého manžela je možné pouze pro dluhy, které spadají do SJM. Vzhledem k výši dluhů v řádech milionů může Váš otec podat návrh na částečné zastavení exekuce jeho bankovního účtu s odůvodněním, že dluhy nespadají do SJM. Nevím, co jste slyšel o § 702, avšak této situace s vůbec netýká.