Exekuce zaplacené částky

1 odpověď

Dobrý den,
téměř dva roky řeším problém ohledně zaplacení za služby jedné firmě, z mé strany bylo vše řádně uhrazeno, následně jsem ale dostala doklad od právního zástupce dané společnosti, že částka nebyla uhrazena. Doložila jsem doklad o zaplacení v domnění, že se jedná o omyl. Nicméně tento případ i po téměř dvou letech není stále vyřešen, naposledy cca před 1,5 měsícem, kdy jsem dostala opět upomínku před exekucí jsem se sešla s právním zástupcem žalující firmy, kdy jsem opět doložila ony doklady a domluvili jsme se, že do 30 dnů si dáme vědět a případ uzavřeme. K mému překvapení jsem dnes zjistila, že nejenže po uplynutí 30 dnů jsem nedostala žádné vyjádření, ale naopak jsem dostala na plat exekuční příkaz, kdy mi nezbylo ani životní minimum. Příkaz zatím nenabyl právní moci, takže peníze nemám ani já ani ona společnost, která se jich domáhá, ale upřímně jsem v šoku, že se něco takového může stát. Absolutně nevím co mám dělat, jelikož z mé strany jsem doložila všechny poklady o zaplacení. Původně požadovaná čáska navíc byla navýšena o 100% vzhledem k nákladům na právníky, exekutora apod. Můžete mi prosím poradit jak se mohu bránit? Děkuji moc

Dobrý den. Uvádíte, že se částka navýšila vzhledem k nákladům na právníky, navíc Vám přišel exekuční příkaz. Musel tedy proběhnout soud. Skutečnost, že jste řádně zaplatila, jste měla uplatnit v soudním řízení. Nyní, kdy již existuje exekuční titul, máte velmi omezené možnosti. Nejprve musíte dosáhnout zrušení exekučního titulu. Pokud jsou naplněny podmínky žaloby na obnovu řízení (§ 228 občanského soudního řádu) nebo žaloby pro zmatečnost (§ 229 občanského soudního řádu) musíte těchto prostředků využít a současně podat návrh na odklad exekuce podle § 54 exekučního řádu, který odůvodníte právě podáním mimořádných opravných prostředků, které mohou zrušit exekuční titul. Jestliže nejsou naplněny podmínky pro jejich podání, můžete pouze podat návrh na částečné zastavení exekuce ve výši uhrazené částky a úroků z prodlení, a to k exekutorovi, který exekuci vede.