exekuce na družstevní podíl

1 odpověď

dobrý den syn se dostal do exekučního řízení na družstevní podíl, byt ovšem splácíme my rodiče formou úvěru, napsaný je na syna aby dosáhl na sociální dávky, mezi sebou máme sepsáno čestné prohlášení, že syn nesmí s bytem nakládat až do úplné splátky úvěru, který platí nám rodičům. nemáme to však úředně ověřeno. Teď přišel dopis od exekuce, a je tam věta, které nerozumím/věcí nabytých jako substituční jmění/. Mohu dodatečně nechat čestné prohlášení potvrdit notářem, nebo stačí uředně ověřit podpis na Mě. úřadě? nebo se už nedá nic udělat v této fázi? Mám odpovědět exekuci do 7.11.2014 děkuji moc za odpověď.

Dobrý den. Pokud je majitelem družstevního podílu syn, je lhostejné, kdo splácí úvěr. Čestné prohlášení, o kterém mluvíte, je závazné pouze mezi vámi, exekutora nijak neomezuje. Substituční jmění je institut dědického práva, jedná se o dědictví, které dědic nabyde pouze za účelem jeho správy a následného předání další osobě, což evidentně není tento případ, neboť splácíte úvěr na byt. Nějaké ověřování podpisů nemá žádnou váhu, majitelem podílu je syn, je tedy možné podíl exekuovat.