hrozí nám případná exekuce?

1 odpověď

Dobrý den,
s manželem jsme majiteli rodinného domku, kde spolu s námi bydlí ještě manželovy rodiče. Ti zde mají pouze trvalé bydliště. Opakovaně nerespektují náš zákaz návštěv svého druhého syna, které jsme výslovně zakázali, vzhledem k jeho způsobu života. Druhý syn nemá výrazný majetek, bydlí na ubytovně, pije a je nezodpovědný. Nemáme přehled o jeho jednání. Náš dům není jednoznačně rozdělen s tím, komu co patří. Máme proto strach, že by exekutor při výkonu exekuce zabral věci větší hodnoty, tedy mé a manžela. Může nás ohrozit případná exekuce uvalená na tuto osobu? Jelikož on sám v žádném případě nemá dostatek prostředků předpokládáme, že exekutor při výkonu možné exekuce půjde řešit výkon exekuce do míst, kde se pravidelně zdržuje, kam pravidelně dochází a kde je viděn, tedy k nám. Nevěříme navíc tomu, že se o vzniklé situaci vůbec dopředu dozvíme a chceme předejít tomu, že se u nás jednou exekutor objeví zcela nečekaně. Rodiče tento argument nechtějí slyšet, možné ohrožení odmítají. My však na zákazu návštěv trváme z důvodu ochrany nás všech bydlících v domě a z důvodu ochrany našeho majetku. Nemůžeme si dovolit nic podobného řešit. je náš strach oprávněný? děkuji

Dobrý den. Pokud jsem to dobře pochopil, tak Váš švagr má dluhy a dochází na návštěvu ke svým rodičům do domu, kde rodiče bydlí. K exekuci prodejem movitých věcí je třeba, aby se povinný v místě provedení exekuce zdržoval nebo aby byl založen důvodný předpoklad, že v místě má uloženy své věci. Při provádění exekuce prodejem movitých věcí se usnesení o jeho nařízení často doručuje až při zahájení výkonu, tedy opravdu se dopředu o tomto výkonu nemusíte dozvědět. Přitom občas dojde k soupisu věcí, které nejsou v majetku povinného a je na majiteli těchto věcí, aby podal návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu a případně vylučovací žalobu. Ovšem rovněž neuvádíte, že by byl švagr již v exekuci. Odpovědět na otázku, zda k Vám budoucnu přijde exekutor kvůli exekuci Vašeho švagra je hádáním z křišťálové koule.