Exekuce na mateřskou

1 odpověď

dobrý den, prosím o radu, dneska byl sestře mé přítelkyně obstaven účet ohledem exekuce, kde neplacením zdr. pojištění jejím manželem vznikl dluh ve výší 98.000kč, chci se zeptat, jelikož má 2 letou holčičku, kolik ji můžou z mateřské stáhnout? ! volala nám na mobil a říkala něco ve smyslu, že ji pani ze zdr. pojišťovny řekla, že ji můžou nechat životní minimum pro ni částku 4700kč a na maloletou 2 letou holčičku 1300kč. je možný, aby takhle postupovala zdr. pojišťovna i když na pojistce dluží její manžel? ! a když ano, jak se tomu bránit, protože jsem mu obstaral zaměstnání a kvůli tomu odmítl dnes nastoupit do práce, je to urgentní prosím… a poprosím vás o rýchlou odpověď. děkuji krásně, s pozdravem Rostislav Stanko

Dobrý den. Dluh zřejmě vznikl za trvání manželství, je tedy součástí společného jmění manželů a lze proto postihnout náhradu odměny za práci (peněžitou pomoc v mateřství) druhého manžela. Je ovšem třeba dodržovat ustanovení o tzv. nezabavitelné částce, která se určuje jako 2/3 součtu životního minima a 2/3 normativních nákladů na bydlení, celkem 6.064,- Kč + 1/4 této částky za každou osobu, které je osoba povina poskytovat výživné, tj. 3.032,- Kč, celkem tedy 9.096,- Kč. Toto je nezabavitelná částka, která se odečte od peněžité pomoci v mateřství (podle toho, jakou variantu mateřské dotyčná zvolila), a z této částky se určí tři třetiny, z nichž jednu lze srazit k vydobytí pohledávky pojistného.