Výplata mzdy v hotovosti nebo na cizí účet?

1 odpověď

Dobrý den, ač můj dotaz může znít hloupě zeptám se na právní výklad. Nejsem již nejmladší a za hlouposti se platí. Ráda bych si našla práci avšak mám problém aby mě zaměstnavatel vyplácel v hotovosti nebo mi zasílal " nezabavitelnou částku mzdy " složenkou domů. Říká něco zákon o tom, že zaměstnanec je povinen dostávat mzdu " jenom " převodem na bankovní účet či nikoliv? Ptám se ačkoliv je na 99% nemožné si najít práci kde by Vás v dnešní době vypláceli jinak než jen posílali výplatu na bankovní účet. A pak : kdybych si nechala zasílat po nastoupení do HPP nezabavitelnou částku mzdy na účet někoho z rodiny nebo známe může nebo má právo exekutor i když si od mého " zaměstnavatele " zjistí kam mi chodí zbytek výplaty zabavit tyhle peníze? Teoreticky já můžu peníze zaslat známe z jakéhokoliv důvodů tak jaké má právo na tyhle peníze šáhnout exekutor? Víte ono je na jedné straně moc hezké, že dluhy se mají platit, co je asi pravda avšak ne, že Vám exekutor z dluhu příklad 1500 Kč udělá dluh přes 35000 Kč příklad. A pak jak jsem psala, je skoro nemožné si najít v dnešní době práci na HPP kde Vás budou vyplácet v hotovosti jak tomu bylo kdysi za komunistů. Ono na ÚP Vám pracovnice řekne, že vše je na domluvě, ale realita je zase jiná : fy. Vám řekne, že výplata je možná pouze na bankovní účet a konec. Líbí / nelíbí, nikdo Vás nenutí avšak jak máte něco splácet a vyhlásit osobní bankrot když Vám stát ani neumožňuje dostat práci aby jste dluh splatili. Je to labyrint a asi víte o čem mluvím. Hledám práci, jsem v produktivním věku, ale jakmile napíšu do průvodního dopisu, že z rodinných důvodů mohu dostávat mzdu jenom v hotovosti nebo složenkou to končí. A dělat méně placenou práci nemá smysl prakticky, to dluhy neřeší, i při podání osobního bankrotu, který také není zadarmo musíte splňovat jisté požadavky a u pomocné profese 10000 Kč brutto měsíčně můžete na schválení osobního bankrotu zapomenout. Mohu se tedy nějak bránit, že nechci dostávat mzdu jedině na bankovní účet nebo toto zákoník práce neřeší? Pokud ne, jak je pak možné tak nemožné aby zaměstnanec dostával mzdu v hotovosti nebo mu ji zaměstnavatel zasílal domů poštovní složenku. Mi neříkejte, že v ČR která má přes 10 500 000 obyvatel je to nemožné? V čem to vězí? Že jsou paní účetní neochotné nebo proč je tenhle požadavek skoro nemožný a dá se nějak proti tomu bránit, že chci dostávat mzdu v hotovosti nebo složenkou? A může tedy exekutor šáhnout na peníze které mi zaměstnavatel jako nezabavitelnou částku zašle na bankovní účet mé známé nebo ne a jak se o tom dozví? Musí zaměstnavatel oznámit, sdělit exekutorovi informaci kam zasílá zbytek / tzv. nezabavitelné minimum zaměstnanci? Děkuji za obšírné objasnění a přeji hezký zbytek dne.

Dobrý den. Podle § 142 odst. 3 zákoníku práce se mzda nebo plat vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty. Pokud si necháte mzdu zasílat na účet jiné osoby, nemůže exekutor její účet postihnout, protože je možné postihnout vždy pouze účet ve vlastnictví osoby, která je v exekuci. Rovněž se jedná o částku, ze které již byly provedeny zákonem přípustné srážky, jedná se tedy o nepostižitelnou část mzdy a exekutor ji nesmí zabavit, ani kdybyste si ji poslala na svůj účet (ačkoliv se to v praxi stává).