Exekuce na trvalé bydliště 2

1 odpověď

Dobrý den,
před zhruba 3 lety se prodával starší dům se 3 byty. Jeden byt jsem koupil, ostatní byty koupili jiní majitele. Vcelku bezproblémově spolu vycházíme. Dům patřil jednomu majiteli a pronajímal ho ostatním podnájemníkům, kteří se odstěhovali po prodeji domu. Nyní se objevilo na dveřích exekuční oznámení na bývalého podnájemníka, který tu však měl trvalé bydliště. Má nyní exekuční úřad, popř. vykonavatel exekuce pravomoc vstupovat, či zabavovat mé věci popř. mých sousedů? Nikdo z nových vlastníků bytových jednotek zmiňovaného na něhož je vystavena exekuce neznáme. Pokud má trvalou adresu na dům kde bydlíme, jak bude postupovat exekutor - resp. jak vybere byt kde onen muž bydlel? Stačí doložit kupní smlouvu na byt, aby se tento problém vyřešil, nebo nám i tak exekuce hrozí? Děkuji za odpověď

Dobrý den. Exekutor si nemůže vybrat byt v domě a náhodně zkoušet, zda v něm nebydlí povinný. Musí být naplněn důvodný předpoklad, že v bytě má povinný uloženy své věci. Kupní smlouva na byt v tomto případě není nutná, neboť platí princip publicity údajů zapsaných v katastru nemovitostí. Jestliže uvádíte, že nikdo povinného nezná, nebude tedy žádná kupní smlouva obsahovat jeho jméno a tedy ani závazek byt vyklidit. Nebude tedy prokazovat, že v bytě povinný své věci nemá. k vylepení oznámení na dveře došlo proto, že povinný v domě nemá označenou poštovní schránku a nebylo mu proto možné doručit fikcí doručení.