Exekuce před vznikem manželství

1 odpověď

Dobrý den,
můj muž kdysi podnikal v ubytování. Zkrachoval a vznikly mu dluhy, které následně skončili exekucí. Má jich více. Já v té době ještě chodila do školy. Několik let po té jsme se poznali a vzali. Mé jméno nikde není uvedeno. Nikde nic nedlužím. Ale přesto mi exekutor zablokoval můj účet. Chodí mi na něj má výplata a přídavky na děti. Má na to exekutor právo? Děkuji

Dobrý den. Exekuci srážkami ze mzdy nebo jiného příjmu manžela povinného, přikázáním pohledávky manžela povinného z účtu u peněžního ústavu, přikázáním jiné peněžité pohledávky manžela povinného nebo postižením jiných majetkových práv manžela povinného lze nařídit tehdy, jde-li o vydobytí dluhu, který patří do společného jmění manželů (§ 262a odst. 2 občanského soudního řádu). To znamená, že exekutor nemá právo Vám zablokovat účet. Proto ihned podejte návrh na částečné zastavení exekuce tohoto účtu, ke kterému přiložte kopii oddacího listu. Současně jej požádejte o vrácení již zabavených peněz. Uveďte, že zabavená částka zahrnuje i přídavky na děti, tedy dávku, která náleží dětem a nelze ji proto exekuovat pro dluhy rodiče. K žádosti přiložte kopii rozhodnutí o výši dávky a výpis z účtu, kde bude patrné, jaký úřad a v jaké výši tuto částku na Váš účet zasílal.