Exekuce mzdy pro dluhy manžela z doby před manželstvím

1 odpověď

Dobrý den,
byla mi udělena exekuce srážkami ze mzdy kvůli dluhům manžela, které vznikly před manželstvím. Příkaz byl vydán 27.8., doručen 3.9.2014 a 4.9. 2014 jsem posílala exekutorovi návrzh na zrušení exekuce včetně kopie oddacího listu, kterým jsem prokázala, že exekuce opravdu vznikla před manželstvím. Ještě před odesláním návrhu jsem mu volala a on sám mi řekl, že pokud pošlu návrh a bude mu vyhověno, peníze, které mi mzdová účtárna srazí, mi budou i vráceny. Návrhu nakonec vyhověno bylo, což jsem se dozvěděla tím, že jsem exekutora opět telefonicky kontaktovala 2.10. a opět mi bylo sděleno, že peníze mi budou vráceny. 3.10. bylo návrhu oficiálně vyhověno a tento týden to přišlo písemně i na mzdovou účtárnu, ale bohužel mezi tím došlo ke stržení další části. Dnes jsem tedy exekutorovi opět volala, abych zjistila, jak se peněz domoci a bylo mi sděleno, že první část, kterou mi strhli ještě v září už zpátky nedostanu, přestože můj návrh na zrušení exekuce byl exekutorovi doručen ještě dříve, než peníze z mzdové účtárny a on tedy již v době, kdy disponoval penězi věděl, že jde o dluh, který nespadá do SJM. Poradíte mi, prosím, jak postupovat dále? Jedná se o značnou finanční částku a z mého pohledu exekutor s penězi disponovat neměl do rozhodnutí o osudu mnou podaného návrhu na zastavení exekuce. On ale tvrdí, že návrh byl schválen 3.10. a to, že mu bylo vyhověno se tím pádem vztahuje jen na částky, které mi byly strženy od 3.10. Předem moc děkuji

Dobrý den. V tomto případě s jedná o bezdůvodné obohacení podle § 2991 občanského zákoníku. Návrhu na zastavení exekuce totiž bylo vyhověno, neboť exekuce byla neoprávněná, což jste exekutorovi prokazatelně oznámila Vaším návrhem. Zákon navíc nedovoluje postihnout mzdu druhého manžela pro dluhy z doby před uzavřením manželství. Ve Vašem případě se peněz jinak než soudní cestou nedomůžete, neboť exekutor Vám již částku vrátit odmítl. Máte tedy dvě možnosti. Obrátit se s žádostí o náhradu škody způsobenou nesprávným úředním postupem na Ministerstvo spravedlnosti nebo podat na exekutora žalobu na vydání bezdůvodného obohacení. Pro volbu procesního postupu a hlavně pro sepsání předžalobní výzvy a žaloby doporučuji využít právní pomoci advokáta, neboť bez znalosti písemných podkladů toto nelze učinit.