Zablokovaný účet, co dělat?

1 odpověď

Dobrý den,
nikdy jsem neměla zkušenosti s exekucemi, ale dnešním dnem byly zablokované účty mých rodičů. Bohužel na jeden účet došla peněžní částka, která se netýká rodičů, ale sestry. Je to výplata z brigády, může exekutor tuto částku zabavit? A jak je to se zablokováním účtu? Mohou rodiče vybírat nějakou minimální částku, kterou pokryjí potravu, elektřinu, plyn a benzín? Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Při exekuci přikázáním pohledávky z účtu dochází k automatické blokaci všech částek, které jsou na účet připsány. Jejich původ se nezkoumá. Proto pokud na zablokovaný účet byla zaslána částka, která patří jiné osobě, musí tato osoba požádat exekutora o její výplatu a pokud nebude žádosti vyhověno, bude muset podat vylučovací žalobu, kdy bude muset prokazovat, že se jedná o její majetek. Podle § 304b občanského soudního řádu lze požádat o výplatu prostředků z účtu ve výši dvojnásobku životního minima (2x3.410,- Kč). Tato žádost je adresována bance a je možné ji podat pouze jednou, žádosti bude vyhověno pouze do výše zůstatku prostředků na účtu.