Lze koupit pozemek při souběhu exekuce a insolvence?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych se na Vás obrátit o radu. Mám zájem koupit od pana X parcelu orné půdy. Pan X má v katastru vedeno u parcely Exekuční příkaz k prodeji, nicméně panu X bylo 27.6 schváleno oddlužení formou splátkového kalendáře. Kontaktoval jsem insolvečního správce pana X a ten mi poslal vyjádření, že pan X může volně nakládat se svým majetkem. Ale ten ho prodat nemůže, protože je v katastru vedena exekuce. Je exukotor povinen tuto exekuci zastavit a vymazat v katastru? Nebo mi poradíte, jak z této situace jinak ven a tuto parcelu koupit?
Mnohokrát děkuji.
Martin K.

Dobrý den. Dokud není ukončena insolvence, je exekuční řízení přerušeno, avšak jeho účinky zůstávají v platnosti. Exekutor tedy nemusí exekuci zastavit po zahájení insolvenčního řízení, pouze ji nemůže provést. Pokud insolvenční správce nebrání prodeji parcely, můžete se obrátit na exekutora se žádostí o tzv. prodej z volné ruky, kdy byste mohl parcelu za určitých podmínek odkoupit. Jiná cesta ke koupi parcely není.