Nepřevzatá poštovní poukázka s plněním jako podklad pro zrušení exekuce

1 odpověď

Dobrý den,
zkusím stručně shrnout situaci:
Říjen 2011 - Byl jsem v Brně přepaden 3 osobami, kromě zranění, zničení oblečení mi bylo ukradeno 500, - Kč
Červen 2012 - 3 osoby byly odsouzeny trestním soudem na podmínky. Mně bylo přiřčeno odškodné 500, - Kč
Říjen 2012 - Odjíždím pracovat do Jižní Koreje
13.12.2012 - Jeden z odsouzených yyy posílá poštovní poukázku s platbou na adresu mého trvalého bydliště, kde jsem se už i před odjezdem dlouhodobě nezdržoval.

Dne 20.12.2012 jsem emailem reagoval na písemný dopis probačního úředníka xxx odsouzeného zzz, který mi zaslal dopis na mou korespondenční adresu, která byla xxx předána soudem. V tomto emailu jsem dal zřetelně najevo, že pokud nebude pohledávka 500, - Kč uhrazena, předám věc soudnímu exekutorovi. Zde je nutné poznamenat, že jsem explicitně uvedl, že dlouhodobě pobývám v zahraničí a vzhledem k místu pobytu (Jižní Korea) byla listinná korespondence problém.
xxx v emailové odpovědi ze dne 20.12.2012 uvádí, že přiznané odškodnění, tj. pohledávka 500, - Kč, bych měl obdržet nejbližší době, jak tvrdí povinná Zuzana Daňková. Taktéž dodává, že si tuto skutečnost zkontroluje.

Dle poštovních podmínek České pošty se vrací poštovní poukázka povinnému yyy včetně důvodu navrácení.

Dne 25.1.2013 v emailu adresovanému xxx znova, explicitně vyjadřuji skutečnost, že povinní jsou povinni uhradit částku 500, - Kč, která nebyla k datu 25.1.2013 uhrazena, dále tlumočím svůj závazek předat věc soudnímu exekučnímu úřadu, pakliže nebude pohledávka uhrazena do 31.1.2013.
V závěru téhož emailu prosím xxx o přetlumočení těchto skutečností povinné zzz, přičemž uvádím, aby tyto skutečnosti přetlumočil zbylým povinným.

V červnu roku 2014 jsem předal věc soudnímu exekutorovi.

19.8.2014 - Povinný zzz mne kontaktuje na mém soukromém tel. čísle, kterým prokazatelně disponuje od prosince 2010 a oznamuje mi existenci poštovní poukázky.

2.9.2014 - soudní exekutor zastavuje exekuci.
2.9.2014 - sepisuji nesouhlas proti exekuci.

Moje pohledávka nebyla doposud uspokojena, povinní se vyhnuli zaplacení.
Prokazatelně jsem se snažil kontaktovat povinného zzz ihned po soudě, kvůli předání podmínek platby, ale bylo to ze strany zzz jednostranně zamítnuto.

Můžete mi poradit další postup?
Předem děkuji.

Dobrý den. V této situaci se povinný pokoušel částku dle svých možností uhradit, neboť odeslal poukázku na adresu Vašeho trvalého bydliště, zřejmě to byla jediná Vaše adresa, kterou znal a tato byla i uvedena v rozsudku obsahujícím výrok o náhradě škody. Jelikož jste ji nepřevzal, dostal jste se do prodlení, tj. pokud je věřitel v prodlení, nemůže nastat prodlení dlužníka. Pokud jste si nepřebíral poštu, nemůže jít tato skutečnost k tíži povinných, kteří se snažili komunikovat prostřednictvím pošty. Jelikož je náhrada škody obsažena v trestním rozsudku, kontaktujte probačního úředníka xxx a záležitost řeště s ním. Vzhledem k maximální možné době podmínečného odsouzení lze totiž očekávat, že povinní jsou stále v podmínce a úhrada škody je podmínkou pro jejich osvědčení.