Exekuce rozšířená na manžela a jaký je další postup exekutora

1 odpověď

Dobrý den. Na moji manželku bylo vedeno konkursní řízení v období 1998-2008. V konkursním řízení došlo na návrh správce konkursní podstaty k soudnímu rozdělení bezpodílového spoluvlatnictví manželů - nyní SJM a bylo nám řečeno, že toto je ochrana hlavně pro mne, aby na mne v čase budoucím nikdo nemohl exekucí. Ihned po skončení konkursu byla provedena soudní exekuce, došlo k olepení majetku manželky a byla provedena veřejná dražba. Nevím, jestli je tato exekuce už ukončena, od té doby se soudní exekutoři u nás neobjevili. Následně došlo k zahájení další exekuce, tentokrát z exekutorského úřadu v Plzni. Bylo zjištěno, že na veškerý majetek již proběhla exekuce, že moje manželka vzhledem ke zdravotnímu stavu a věku nemá žádné příjmy ze zaměstnání, nemůže dále podnikat (původní živnostenské listy jí byly úředně odebrány a byla jí odebrána možnost získat nový živnostenský list kvůli zadlužení). Nyní přišel mému zaměstnavateli exekuční příkaz na můj plat. Otázkou je, zda může exekutor postihnout exekučně můj plat, když už v letech 1998-2008 došlo k rozdělení majetku? A pokud může, proč se exekutor ohlásil až teď, když jsem zaměstnán od r. 2012? Shodou okolností jsem nyní ukončil pracovní poměr a podnikám. Vyplývá mi nějaká další exekuční hrozba? Může v tento moment přijít exekutor znovu k nám do bytu a obestavět nám vybavení bytu? Může být obestavěn i můj soukromý bankovní účet? V mezidobí po skončení konkursu do současnosti jsem zakoupil na své jméno pouze osobní vůz, který používám pro podnikání, ledničku a pračku. Nic nového jsem nepořídil. Prosím o upřesnění, zda exekuce na plat je oprávněná, zda mohu přijít o nově nakoupené vybavení, především o vozidlo a zda se mám obávat obestavění účtu a jiných postihů. Děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas. JJJ

Dobrý den. Do konce roku 2012 platila zákonná úprava, podle které nebylo možné postihnout mzdu druhého manžela a podle které se přihlíželo k tomu, že k zániku SJM (BSM) došlo soudním rozhodnutím. Nyní je možné postihnout účet druhého manžela pro dluhy vzniklé za trvání manželství a pro účely exekuce se nepřihlíží k zániku SJM (BSM) ani pokud k němu došlo z rozhodnutí soudu. Exekutor tedy postupuje správně, Váš plat bylo možné postihnout. Stejně tak je možné postihnout vybavení Vašeho bytu, ovšem lednička a pračka patří podle okolností k obvyklému vybavení domácnosti a jedná se proto o věci nepodléhající výkonu rozhodnutí. Váš účet je rovněž možné postihnout podle § 262a odst. 2 občanského soudního řádu. Že auto používáte pro své podnikání není rozhodující, rozhodující je, zda jej nezbytně potřebujete k výkonu tohoto podnikání. Pokud ano, není možné jej zabavit.