Exekuce jiné pohledávky - splátky nájemného

1 odpověď

Dobrý den, jsme v podnájmu v bytě, na jehož majitele je několik exekucí. Přišly mi dopisy z exe úřadu, kde mi exekutor zakázal platit majitelovi nájem, ale posílat ho na účet který byl v dopise. Jenomže, podle mě, to na mě majitel zkouší, protože peníze potřebuje, a říká mi že jim to z účtu na účet posílat nemám, že mi ho můžou taky zablokovat, a že to mám dávat jemu, že to tam pošle on. Ale pokud se nemýlím, tak za povinného může platit exe kdokoliv a účet jim exekutoři zablokovat nemůžou, ne? A když bych neuposlechla exekutora, tak bych vlastně mařila nařízení soudu? A je možné odstoupit od smlouvy nájmu kvůli tomu, že je těmi exekucemi byt znehodnocen? Majitel má jenom tento byt. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. V tomto případě se jedná o tzv. exekuci jiné pohledávky, tedy pohledávky na úhradu nájemného. Zaprvé Vám nelze zablokovat účet, neboť exekuce je nařízena na jinou osobu. Exekuci opravdu může hradit kdokoliv, účet je však možné postihnout pouze v případě, že osobou oprávněnou ze smlouvy o zřízení účtu je povinný (osoba v exekuci). Zadruhé byste se vystavila nebezpečí soudního vymáhání nájemného, neboť v případě, že dlužník povinného odmítne pohledávku vyplatit exekutorovi, může e na něm oprávněný soudně domáhat úhrady této pohledávky. Exekuce majitele bytu není důvodem pro odstoupení od nájemní smlouvy, byt není znehodnocen ani nezpůsobilý k běžnému užívání.