Jak nařídit exekuci po vydání platebního rozkazu

1 odpověď

Dobrý den, jsem oprávněná, soud vydal platební rozkaz povinnému, právní moci nabyl 1.8.2014, jak mám podat návrh na výkon rozhodnutí popř. exekuce, aby byla platba co nejefektivněji vymožena, exekutora si mám vybrat (a jak) nebo nechat na uvážení soudu, komu to zadá, nebo přímo vybrat exekutora a podat návrh na nařízení exekuce přímo jemu?
Děkuji

Dobrý den. Při nařízení exekuce provádí exekutor vyhledávání majetku aktivně sám, při nařízení výkonu rozhodnutí postihuje soud pouze ten majetek, který Vy označíte, přičemž pro každý způsob postižení majetku (věci, účet, mzda) musíte podávat nový návrh a označit kde se tento nachází, popř. i číslo účtu. Exekuce je tedy rychlejší, efektivnější, méně administrativně náročná. Exekutora si vyberte podle referencí Vašich známých, tj. zda byli s jeho službami spokojeni, jestli bylo nutné uhradit zálohu na náklady exekuce a při výběru můžete zohlednit jeho sídlo tak, abyste jej mohla případně navštívit osobně bez větších problémů. Exekutora pověříte návrhem na nařízení exekuce, ke kterému připojíte originál nebo ověřenou kopii platebního rozkazu s vyznačenou doložkou právní moci a vykonatelnosti (toto si nechte vyznačit na soudu, který platební rozkaz vydal). Po podání návrhu exekutor do 15 dnů požádá soud pověřením provedením exekuce.