Odkup pozemku v exekuci

1 odpověď

Dobrý den, při nedávném měření území bylo zjištěno, že pozemek, který teta dlouhodobě užívá a jsou na něm stavby (části kůlen stojí na pozemku tety a části z kůlen stojí na sousedčině pozemku. To že se celé stavby nenachází na pozemku tety a že část z užívané plochy patří sousedce jsme se dozvěděli v květnu. Chtěli bychom od sousedky odkoupit dotyčný pozemek (aby užívaná skutečnost odpovídala potom i katastrálně), bohužel je všek na její majetek (dědictví společné s dětmi) uvalena exekuce. Chci se Vás tedy zeptat, zda je mozné část pozemku (jednalo by se asi o 40-50m2) odkoupit, a jak v tomto případě postupovat. Pozemky patří pod katastrální území moravskoslezského kraje. Předem Vám velice moc děkuji za odpověď a radu. S pozdravem a přáním hezkého dne, Alena Páleníková

Dobrý den. Nejprve je třeba uvést, že povinný po doručení vyrozumění o zahájení exekuce nesmí nakládat se svým majetkem včetně nemovitostí, vyjma běžné obchodní a provozní činnosti, uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým má vyživovací povinnost, a udržování a správy majetku. Od sousedky tedy pozemek koupit nemůžete. Protože neuvádíte, jak dlouho trvalo užívání tedy, nelze Vám poradit, aby teta uplatnila u soudu žalobu na určení, že vlastnictví k pozemku nabyla vydržením. Toto by bylo možné, pokud by jej minimálně 10 let užívala jako vlastní. Lze totiž předpokládat, že si až do května letošního roku myslela, že pozemek je v jejím vlastnictví. Soudní řízení by však trvalo delší dobu, kterou nelze předem odhadnout, avšak jelikož se jedná o nemovitost, tak minimálně 1-2 roky. Další možností je, aby se teta domluvila s exekutorem na tzv. prodeji z volné ruky. Ten je možný za těchto podmínek: exekutor, oprávněný a všichni další přihlášení věřitelé s prodejem souhlasí, pozemek není postižen další exekucí, prodej bude uskutečněn za cenu obvyklou podle znaleckého posudku a kupní cena bude splatná při podpisu smlouvy.