Exekuce automobilu sloužícího k podnikání

1 odpověď

Můžete mi, prosím, poradit? Na mou osobu jsou vedeny exekuce za dluhy, které vznikly ještě před uzavřením manželství s mou současnou ženou. Cca již 4 roky manželka podniká a celou dobu jsme mobilitu řešili zapůjčením staršího vozu od tchána. Letos na jaře jsme přes Škofin na úvěr koupili cca 3 roky starý vůz Škoda Yeti. Auto je napsáno na manželku a bylo zakoupeno na IČO. V pátek nám jej zabavili exetuři od JUDr. Vrány z Přerova.
Jelikož je to prostředek sloužící k podnikání může nám jej exekutor zabavit? Má cenu podávat vylučovací žalobu? Děkuji

Exekuce majetku ve společném jmění manželů je možná i v případě exekuce pro dluh, který vznikl před uzavřením manželství. Že byl automobil zakoupen tzv. na IČO neznamená, že se jedná o prostředek sloužící k podnikání. Podstatné je, zda má takovou spojitost s podnikáním, že bez něj nelze v podnikatelské činnosti pokračovat a nelze jej nahradit ani s využitím služeb jiných podnikatelů. Tj. pokud např. automobil slouží pouze k dojíždění za zákazníky, nejedná se o prostředek sloužící k podnikání, který by požíval zákonné ochrany před zabavením. Než podáte vylučovací žalobu, ať Vaše manželka podá nejprve návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu, který odůvodní tím, že se jedná o věc, kterou manželka nezbytně nutně potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti podle § 322 odst. 3 občanského zákoníku a podrobně popíše, v čemž spočívá používání automobilu při výkonu podnikatelské činnosti. Až při případném neúspěchu tohoto kroku lze podat žalobu.