Pořadí účtování splátek exekuce

1 odpověď

Ke dni 29.12.2010 činil můj dluh na exekuci 89.196, -
od té doby jsem uhradila 59.200, - a k mému zděšení mi bylo ex. úřadem sděleno, že k dnešnímu dni tj. 21.7.2014 je dlužná částka 62.535, - Kč s odůvodněním: "Dluh je účtován, dle úvěrových podmínek společnosti Home Credit v tomto pořadí: nejprve na smluvní pokutu, následně na příslušenství (úrok, úrok z prodlení,) a teprve poté na jistinu. " Prosím o radu, zda je nějaká právní úprava jak účtovat splácení dluhu, účtovat nejprve úroky a pak jistinu mi připadá jako lichva. Velice děkuji za odpověď

Způsob účtování splácení dluhu při exekuci upravuje § 46 odst. 4 exekučního řádu, podle kterého exekutor po odpočtu nákladů exekuce vyplatí vymožené pohledávky oprávněnému. Vámi uvedené účtování je však záležitostí oprávněného, tedy Home Creditu. Exekutor s tím nemá nic společného.