exekuce na pohledávku vzniklou před prohlášením úpadku nepřihlášenou do insolvenčního řízení

1 odpověď

Dobrý den, v roce 2009 byla na mou osobu prohlášeno insolvenční řízení, které v letošním roce bylo ukončeno. Dnes mi byl doručen exekuční příkaz na pohledávku za společností Vodafone, která vznikla v roce 2008, nebyla přihlášena do insolvenčního řízení. V roce 2011 vydal Český telekomunikační úřad vykonatelný příkaz k této pohledávce. Zajímá mě, zda je možné na tuto pohledávku vydat exekuční příkaz, domnívám se totiž, že rozhodnutí Českého telefokomunikačního úřadu vydané v průběhu insolvence nemělo nabýt právní moci a je tedy neplatné. Jakým způsobem se mohu bránit.
Děkuji za odpověď

Dobrý den. Podle § 109 odst. 1 písm. a) insolvenčního zákona pohledávky nemohou být uplatněny žalobou, lze-li je uplatnit přihláškou. Za uplatnění žalobou je nutné analogicky považovat i návrh na rozhodnutí podle zákona o elektronických komunikacích, který upravuje řešení sporů o plnění mezi telefonním operátorem a zákazníkem. Návrh tedy vůbec neměl být podán. Proto podejte k exekutorovi návrh na odklad exekuce, ve kterém uvedete, že rozhodnutí bylo vydáno protiprávně, neboť v souladu s výše uvedeným ustanovením insolvenčního zákona nemohl být právoplatně vydán příkaz k Vaší pohledávce. Uveďte i číslo insolvenčního řízení, u kterého soudu a v jakém období probíhalo. Přiložte kopii vyhlášky o zahájení řízení a usnesení o ukončení insolvenčního řízení. Současně budete muset podat žalobu na zrušení rozhodnutí ČTÚ podle § 65 soudního řádu správního. Až po jeho zrušení budete muset podat návrh na zastavení exekuce podle § 55 exekučního řádu, který odůvodníte tím, že exekuční titul byl zrušen.