Lze hradit jiné pohledávky v době nařízené exekuce?

1 odpověď

Dobrý den, mám uvalenou exekuci na můj plat, ale současně mám pohledávky i u jiných soukromých subjektů (půjčka), kde nejsem schopen tyto půjčky splácet. Samozřejmě je na mě vyvíjen tlak abych tyto půjčky splácel. Kdybych, ale tyto půjčky splácel, které nejsou v exekuci, nedopustil bych se zvýhodňování věřitele? Děkuji za odpověď

Dobrý den. V tomto případě se nemůže jednat o zvýhodňování věřitele. Tento trestný čin může spáchat pouze osoba v úpadku, tj. předpokladem je, že se jedná o dlužníka v insolvenčním řízení. Rovněž se nejedná o trestný čin poškození věřitele, neboť jeho předpokladem je úmyslné jednání bez právního důvodu. Nejedná se ani o porušení generálního inhibitoria, neboť splácení půjček je udržováním a správou majetku.