Zastaveni exekuce pro nemajetnost

1 odpověď

Dobrý den, je možné podat návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost po několika letech, kdy exekutor nevymohl žádnou částku, ani neměl z čeho nějakou částku strhávat. Manželka má několik exekucí, pouze u jediné jí bylo strháváno cca 200. -Kč z invalidního důchodu. Nevlastní žádný movitý, ani nemovitý majetek, či majetek v jiné formě, ze kterého by bylo možno exekuci zaplatit. ČSSZ jí oznámila, že již nadále nebude provádět srážky z důchodu, jelikož jeho výše to již nedovoluje. Ostatní exekuce byly vlastně léta v pořadí, ačkoliv exekutoři si byli vědomi toho, že nebudou vymoženy ani náklady na exekuci, a dluh se jen navyšoval. Zkusila po oznámení ČSSZ o neproveditelnosti srážek splácet sama exekuce po 200. -Kč, ale díky svému vážnému zdravotnímu stavu a lékům, které potřebuje, je to nemožné. Bydlíme v pronajatém bytě, nevlastníme nic. Samozřejmě vše není problém doložit patřičnými dokumenty. Exekutorům je celou dobu, v některých případech i 7 let známo, že nebude nic vymoženo, ale stejně v těchto věcech nekonají a nechají dluhy samovolně navyšovat. Mám tedy žádost směřovat k příslušnému exekutorovi, nebo příslušnému soudu? Vím, že toto je možné i po letech, i když by měl ze svého postavení exekutor sám takovou exekuci zastavit. Jinak já mám též plný invalidní důchod, jsem po CMP. manželce nemohou strhnout nic, mně by případně mohli cca také 200. -Kč. takže by se vlastné nic neřešilo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Návrh na zastavení exekuce by měl být podán do 15 dnů ode dne, kdy se povinný dozvěděl o důvodu zastavení exekuce. Nicméně se jedná o lhůtu pořádkovou a proti odmítnutí návrhu na zastavení exekuce můžete podat odvolání, o kterém již bude rozhodovat exekuční soud. Každý návrh však musí být podán u exekutora, který exekuci vede, tj. je-li více exekutorů, musí být podán u každého zvlášť.