Je pokuta přednostní pohledávkou?

1 odpověď

Dobrý den, celníci mi udělali exekuci na výplatu a tvrdí, že pokuty od policie ČR jsou přednostní pohledávkou, protože jsou státní. Je to pravda?

Dobrý den. Přednostní pohledávky taxativně vypočítává § 279 odst. 2 občanského soudního řádu. V jeho písm. d) je uvedeno, že za přednostní pohledávky se považují: pohledávky daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění. Formulace a jiných obdobných peněžitých plnění byla do zákona vložena novelou účinnou od 1.1.2013 a jejím smyslem bylo rozšířit okruh přednostních pohledávek. Pokuty jsou naní ovány za přednostní pohledávku. Naopak smluvní pokuty, tj. pokuty dobrovolně smluvně převzaté, nejsou přednostní pohledávkou.