Odklad exekuce a provádění srážek ze mzdy

7 odpovědí

Dobrý den.
Mám nepravomocnou a neoprávněnou exekuci. Protože to leží u soudu, bude ještě dlouho než rozhodne. Podle jakého předpisu mi musí zaměstnavatel při ukončení pracovního poměru vyplatit deponované peníze. Nesmí mi zadržovat peníze, když nejsem zaměstnanec, na to nemá právo a exekutorovi to také poslat nesmí. Děkuji Ing. Šimko

Dobrý den. Máte zřejmě na mysli situaci, kdy byl podán návrh na odklad exekuce. Nepravomocná exekuce totiž neexistuje. V případě odkladu exekuce exekutor nečiní žádné úkony k provedení exekuce, dosavadní exekuční příkazy ovšem zůstávají v platnosti. Pokud tedy máte nařízenou exekuci srážkami ze mzdy a je podán návrh na odklad exekuce, neznamená to, že Vám musí být peníze vyplaceny. Po rozhodnutí soudu o povolení odkladu však nebudou prováděny srážky ode dne, kdy bylo zaměstnavateli doručeno usnesení o povolení odkladu.

Dobrý den. Doplnění.
Mám nepravomocnou a neoprávněnou exekuci. Protože to leží u soudu, bude ještě dlouho než rozhodne. Podle jakého předpisu mi musí zaměstnavatel při ukončení pracovního poměru vyplatit deponované peníze. Nesmí mi zadržovat peníze, když nejsem zaměstnanec, na to nemá právo a exekutorovi to také poslat nesmí. Nejedná se o odklad. Požádal jsem soud o zrušení exekuce protože není důvodná a dluh, který po mě chtějí neexistuje. Děkuji Ing. Šimko

Dobrý den. Při návrhu na zastavení exekuce platí, že dokud není návrhu vyhověno, lze v řízení pokračovat. Rovněž skutečnost změny zaměstnavatele neznamená, že lze dosud sražené částky vyplatit povinnému. V okamžiku jejich provedení jste zaměstnanec byl, byly tedy provedeny oprávněně a budou Vám vráceny až v případě zastavení exekuce.

Dobrý den.
Který zákon, nebo vyhláška takto výslovně stanoví, že se vrátí až po rozhodnutí soudu. Znám stejný případ. Podle vyjádření okresního soudu k dotazu musel zaměstnavatel deponované peníze vyplatit.
Děkuji.

Dobrý den. § 289 odst. 2 občanského soudního řádu, který se použije podle § 60 exekučního řádu.

Dobrý den.
§ 289 odst. 2 občanského soudního řádu řeší odklad exekuce. Já žádám o zrušení. § 60 exekučního řádu řeší jen splátky ze mzdy. Obojí však řeší a vychází ze skutečnosti pravomocné exekuce. Ta má zatím není pravomocná. Opakuji, že po zrušení pracovního poměru nemá zaměstnavatel žádný právní nárok disponovat s mými penězi
Děkuji.

Dobrý den. Ptal jste se, jestli musí zaměstnavatel při ukončení pracovního poměru vyplatit deponované peníze. Jaké jiné peníze, než deponované částky srážek ze mzdy by měl Váš zaměstnavatel mít? § 60 exekučního řádu stanoví, že pro exekuci srážkami ze mzdy se použijí ustanovení občanského soudního řádu. § 289 odst. 2 stanoví, že zastaví-li soud výkon rozhodnutí, vyplatí plátce mzdy sražené částky povinnému.