Exekuce na účet a mzdu mého manžela pro dluh z doby před manželstvím

1 odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. s manželem jsme sezdáni necelý rok a nyní na jeho mzdu a účet byla nařízena exekuce. Exekuce byla vedena na dnes již bývalého manžela mé matky. Tento manžel matky si vzal před 8 lety půjčku u nebankovní společnosti a moje matka a já jsem byla podepsána jako spoludlužník, přičemž já jsem v té době byla studentem 3. ročníku učiliště, tudíž jsem neměla žádné příjmy, které jsou potřeba doložit k uzavření smlouvy. Bývalý manžel mé matky půjčku nesplácel, takže na něho byla podána exekuce a před týdnem exekuce na plat mého manžela, který s tím nemá nic společného navíc máme od svatby udělané SMJ. Nikdo nás neobeslal, v exekuční kanceláři mi řekli, že je to nezajímá a že dokumenty nám tedy posílají. Manžel má na účtu, který je momentálně obstaven vedený úvěr, který řádně splácí, ale tímto ho řádně splácet nemůže jelikož je účet obstaven. Chtěla bych se zeptat co se s tím dá dělat, a jak by jsme mohli s manželem postupovat dále v této věci, jelikož tímto z něho udělají dlužníka aniž by chtěl nebo s tím měl co dočinění. Velice děkuji za odpověď

Dobrý den. Pokud jste byla spoludlužníkem a existuje pravomocný a vykonatelný exekuční titul (rozsudek, platební rozkaz, rozhodčí nálež, směnečný platební rozkaz, notářský zápis nebo exekutorský zápis), který Vám ukládá povinnost plnit, jste v exekučním řízení v postavení povinného. Účet i mzdu manžela povinného je možné postihnout pouze pro dluhy spadající do SJM (§ 262a odst. 2 občanského soudního řádu). Ačkoliv se pro účely exekuce nepřihlíží ke zúžení SJM, uplatní se toto ustanovení pouze na majetek, který by za normálního běhu věcí spadal do SJM. Váš manžel proto může podat návrh na částečné zastavení exekuce podle § 55 exekučního řádu ve spojení s § 262a odst. 2 občanského soudního řádu, neboť toto ustanovení je ve vztahu speciality k § 262a odst. 1, který upravuje exekuci na zúžené SJM. V návrhu musí být uvedeno, že dluh vznikl před uzavřením manželství, přičemž exekuce účtu manžela povinného je možná pouze pro dluhy spadající do SJM podle uvedeného ustanovení. Rovněž byste měla nahlédnout do exekučního spisu a zjistit, zda jste povinným podle exekučního titulu (tj. zda Vám byla uložena povinnost plnit) a zda byl proto podán návrh na nařízení exekuce i proti Vám. Pokud by nebyla jedna z těchto podmínek splněna, nelze proti Vám exekuci vést (exekuci lze provést pouze v mezích exekučního titulu a na návrh oprávněného). Že Vás nikdo neobeslal nic neznamená, usnesení o nařízení exekuce přikázáním pohledávky z účtu se zasílá nejprve bance a až poté povinnému. Rovněž skutečnost, že jste uvedla nebankovní společnost v omyl ohledně výše Vašich příjmů není důležitá, toto mělo být případně uplatněno v nalézacím řízení.