Lze exekuovat mé věci v domě patřícím osobě v exekuci?

1 odpověď

Prosím o radu, mám nějaký majetek -domek, zařízení atd. můj přítel má dům v SJM (zápis na katastru) a neustále mu chodí exekuce na jeho bývalou ženu. pokud bych se k němu do výše uvedeného domu nastěhovala mohu přijít o svůj majetek? a hrozí v případě exekuce na dům nebo pozemek na němž dům stoji, že může přítel o dům přijít, a tím i o bydlení? Exekuce na jeho bývalou ženu - dlihy vznikly v době manželství a i po manželství. Děkuji OLA

Exekuci prodejem movitých věcí lze vykonat všude tam, kde existuje důvodný předpoklad výskytu věcí v majetku dlužníka, tj. pokud má dlužník dům v SJM, lze důvodně předpokládat, že v něm bude mít uložené některé věci. Při provádění soupisu je pak na majiteli těchto věcí, aby uplatňoval právo nepřipouštějící provedení exekuce. Protože je dům v SJM a dluhy vznikly v době manželství, lze s ohledem na jejich výši případně přikročit i k exekučnímu prodeji nemovitosti. Jelikož však uvádíte, že dům je v SJM, předpokládám, že Váš přítel není dosud rozvedený, tj. dluhy nevznikly v době po manželství, ale po odloučení, de iure tedy spadají do SJM. Pokud by pak došlo k exekučnímu prodeji domu, samozřejmě, že by se Váš přítel musel vystěhovat.