Daňová exekuce na na manželku dlužníka

1 odpověď

Dobrý den,
mám tento problém. Dlužím Finančnímu úřadu. Vydal na mě exekuci. Nemám žádná majetek ani účet tak vydal exekuci na manželku - udělal z ní poddlužníka. Máme již několikrát prověřenou předmanželskou smlouvu, která odděluje veškeré naše finance a zúžuje náš společný majetek jen na věci společné pro základní fungování domácnosti (příbory hrnce a tak). Běžný soudní Exekutor před novelou (před 2013) na ni reagoval a případný majetek pustil. Vyřadí daňový exekutor (F. Ú) z nynější daňové exekuce manželku? Samozřejmě podáme včas námitku a žádost o vyjmutí z exekuce.
Děkuji za odpověd, Šimšík Brno

Dobrý den. Při provádění daňové exekuce se postupuje podle občanského soudního řádu tam, kde daňový řád nemá vlastní úpravu (§ 177 odst. 1 DŘ). Podle § 262a odst. 1 občanského soudního řádu se za majetek patřící do společného jmění manželů se pro účely nařízení výkonu rozhodnutí považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že byl smlouvou zúžen jeho rozsah. Proto předpokládám, že daňový exekutor bude v exekuci majetku ve společném jmění pokračovat.