Exekuce dluhů manžela ze mzdy manželky

1 odpověď

Dobrý den, manžel podniká na živnostenský list jako OSVČ a v současné době má 3 exekuce. V katastru nemovitostí má zapsanou exekuci na majetek a má také zablokovaný podnikatelský i osobní účet. Všechny exekuce má z podnikání. Manželův majetek určený k podnikání je psaný pouze na něj a má hodnotu mnohem vyšší, než jsou jeho dluhy. Já jsem zaměstnaná a také pobírám ČID. Výplata i důchod mi chodí na bankovní účet. Mám obavy, aby exekutor nedal příkaz srážet manželův dluh z mé výplaty a aby mi také nezablokoval účet. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Že jsou dluhy z podnikání, neznamená automaticky, že je nelze vymáhat po druhém manželovi. Záleží na tom, zda spadají do společného jmění manželů, což je vždy, pokud nebyly převzaty bez souhlasu druhého manžela a netýkají se obstarávání běžných potřeb rodiny. Jako manželce Vám proto může být obstaven účet i výplata podle § 262a odst. 2 občanského soudního řádu, ovšem pokud je zajištěný majetek ve výši přesahující výši exekuce, nemusí exekutor přistoupit k dalším způsobům provedení exekuce.