exekuce na výživné běžné

1 odpověď

Dobrý den, na mého přítele byla podana exekuce na plat a to pro výživné dlužné a výživné běžné. Bohužel výživné bylo placeno ke 30. dni v měsíci, ale řádně a bez dluhu. Podali jsme žádost na zastavení exekuce na výživné dlužné. V tomto nám vyšší soudní uřednice vyhověla. Nicméně nám bylo zamítnuto zrušení exekučním srážkám ze mzdy na výživné běžné. Ale můžeme doložit, že 11 měsíců platíme výživné druhé manželce a to včas do 15. dne v měsíci. Zárověn je pán řádně zaměstnán a nemá nikde žádné dluhy a exekuce. Domnívám se, že není nutná exekuce a myslím, že můžeme doložit solventnost pána. Mrzí mne, že se takovýmito případy musí vůbec soudy zabývat. Chápu, že se musí rozhodnutí soudu respektovat, ale více jak pět let platba probíhala ke 30. dni a nikdy nevzniknul dluh. Můžeme znovu zažádat o zrušení exekučního příkazu srážkami ze mzdy? Rádibychom platili bez potupného srážení. Děkuji za radu Jitka Novotná

Dobrý den. Podle § 290 odst. 2 občanského soudního řádu je možné na návrh povinného zastavit nařízený výkon rozhodnutí (exekuci) srážkami ze mzdy, jestliže jsou srážky prováděny již jen pro běžné výživné a lze předpokládat, že povinný vzhledem ke svému chování i poměru k práci bude výživné plnit dále dobrovolně. Můžete tedy požádat o zrušení exekučního příkazu srážkami ze mzdy, musíte však návrh řádně odůvodnit a doložit jej důkazy prokazujícími tato tvrzení.