exekuce plat+účet

1 odpověď

Dobrý den,
v zaměstnání jsem se dozvěděl že mi byla deponována část mzdy. Po zjištění tak bylo učiněno na podnět exekutorského úřadu, jelikož jsem nevěděl o co se jedná vyžádal jsem si výzvu k úhradě. Deponová částka jednorázově odpovídala požadavku exe. úřadu. Po měsíci mi stejná částka byla zablokována i u bankovního účtu. Proto bych se chtěl zeptat zda je možné aby exekutorský úřad vydal žádost jak bance tak zaměstnavateli současně? Čili byla blokována exekuce dvakrát na dvou místech? V zaměstnání čekají na usnesení pro uvolnění částky exekutorovi. Existuje nějaká zákonná lhůta od blokace částky do kdy musí být zaměstnavateli usnesení doručeno? Nevím zda má zaměstnavatel (účetní) povinnost informovat exekutora že k deponaci došlo a na jakou částku? Předem děkuji za odpovědi.

Dobrý den. V zásadě je možné, aby probíhalo více způsobů výkonu exekuce najednou. Ovšem mzda je při exekuci chráněna stanovením maximální možné výše srážek, pokud je proto současně postižen účet, na který je mzda poskytována, je toto jednání považováno za obcházení zákona. O tomto tématu je v poradně podrobně pojednáno v dřívějších dotazech. Usnesením pro uvolnění částky exekutorovi asi myslíte situaci, kdy zaměstnavatel deponuje srážky ze mzdy a ponechává tyto srážky u sebe. Exekutor poté již nevydává žádné usnesení o vydávání jednotlivých srážek, ale zaměstnavatel má zákonnou povinnost tyto srážky každý měsíc odesílat automaticky.