Exekuce kvůli půjčce na ukradený občanský průkaz

1 odpověď

Dobrý den, dnes jsem zjistila, že máme exekuci na účet a manželovu mzdu výše cca 36 000. O ničem jsme nevěděli, až se mi podařilo zjistit, že v den, kdy mi byla 8.4.2013 odcizena peněženka včetně dokladů, kdosi na můj OP zažádal o půjčku 4999, -, částka se tedy postupně šplhala výš a týká se jí ta exekuce. Tehdy jsem krádež oznámila na policii. Pachatel uvedl mé jméno, RČ a číslo OP, telefonní číslo a adresu uvedl smyšlenou. Nikdy jsem dosud tedy nedostala o půjčce žádné vyrozumění. Až teď exekuce. Jak máme, prosím, postupovat? Na právníka bohužel nemáme finance. Exekutor řekl, že vše musíme uhradit a teprve potom se soudit, či to dál řešit. Dnes jsem vše opět oznámila na policii a mám k dispozici oskenovanou smlouvu o té půjčce.
Lze někde zjistit, zda na mně nejsou psané další půjčky?
Moc děkuji!!

Dobrý den. Pokud někdo zneužil Váš OP a důsledkem tohoto zneužití je exekuce, můžete podat návrh na odklad exekuce podle § 54 exekučního řádu. V tomto návrhu musíte uvést proč navrhujete odklad a doložit návrh kopiemi důkazních listin (zde protokolu o odcizení peněženky, smlouvy o půjčce). Současně ovšem musíte dosáhnout zrušení exekučního titulu, neboť trestní a občanskoprávní řízení jsou na sobě nezávislé. Proto podejte k soudu žalobu na obnovu řízení. Ta se podává u soudu, který vedl řízení v prvním stupni. Protože obecným soudem je soud dlužníka, bude se pravděpodobně jednat o soud určený podle adresy uvedené ve smlouvě, ale pro jistotu nahlédněte do spisu u exekutorského úřadu, kde také získáte další potřebné údaje pro podání žaloby (č. j. rozsudku apod.). Žádný centrální registr půjček nebo dlužníků neexistuje.