Exekuce bez řádného vyrozumění, co dělat

1 odpověď

Dobrý den. Mám exekuci, na kterou mi strhávají od října loňského roku peníze z platu. Byla jsem nucena si u ´četní zažádat o papír o jakou exekuci a částku jde, jelikož mi nikdy nebyl nic zasláno (adresu exekutor má, tudíž měl možnost kontaktu) Dlužná částka s úroky, odměnou atd co vše k tomu patří tam byla vyčíslena na 67 tisíc. Není to měsíc co u rodičů zvonil exekutor a hledal mě tam a zanechal tam papír, na kterém ale byla částka 117 tisíc! Když jsem mu volala, co je to za částku a jak to, že jedna exekuce má dvě částky, když se vlastně už platí a tudíž se má ponižovat, tak mi jen odpověděl, že jsou to úroky. Nic víc neřekl, tak jsem ho požádala, aby mi na email poslal podrobný výpis exekuce se všemi náklady. Uběhlo už několik dnů a zatím nic neposlal. Psala jsem tedy přímo emailem o výpis a také mi nikdo neodpověděl. Vždyt to, co přišlo mému zaměstnavateli přišlo od soudu s právní mocí a konečná částka tam byla jasně daná, tak jak je možné, že se to za necelý rok může zvednout o 50 tisíc? To bude opět nový rozsudek poslán od soudu zaměstnavateli, jelikož tam nic na částku 117 tisíc nemá? Co když exekutor mlží a proto mi není schopen poslat podrobný výpis? Nevím jestli mám jít za právníkem, když vlastně nemám nic v ruce, jen papír od exekutora s jedinou částkou 117 tisíc a papír co mi vyjeli v účtarně v zaměstnání. Moc bych vám byla vděčná za pomoc. S pozdravem.

Dobrý den. Emailové podání bez zaručeného elektronického podpisu nemá povahu návrhu účastníka řízení. Pokud chcete s exekutorem komunikovat, použijte papírovou formu. Samozřejmě můžete navštívit exekutorský úřad a přímo nahlédnout do spisu, z nějž zjistíte veškerá fakta o exekuci. Ve Vašem případě došlo k pochybení, neboť Vám měl být doručen exekuční příkaz, kterým se zahajuje exekuce. Nemohlo tedy dojít k uplynutí lhůty pro dobrovolné splnění povinnosti podle § 46 odst. 6 exekučního řádu a neměla být zahájena exekuce srážkami ze mzdy. Úroky a náklady exekuce samozřejmě narůstají až do splacení jistiny, resp. ukončení exekuce, ovšem nárůst o téměř 100% během jednoho roku je nepřiměřený. Proto nejprve nahlédněte do spisu a zjistěte, zda Vám byl odeslán exekuční příkaz a zda nedošlo k jeho doručení fikcí, případně zda byl zaslán na správnou adresu. V tomto případě by bylo možné výrazně snížit náklady exekuce i odměnu exekutora.