Exekuce a nezabavitelná část

3 odpovědi

Dobrý den, měla bych prosím dotaz, zda když mám exekuci na plat, jestli mi může zaměstnavatel strhávat větší část než je nezabavitelné minimum? děkuji

Dobrý den. Podle § 281 občanského soudního řádu nelze provádět srážky ve větším, než zákonem povoleném rozsahu, a to i v případě, kdyby s tím povinný souhlasil. Otázkou ovšem je, co míníte nezabavitelným minimem. Nezabavitelná částka je pouze východisko pro výši srážek. Odečtená od čisté mzdy dá částku, dělitelnou třemi, která je rozhodná pro stanovení výše srážek, v závislosti na tom, až z této částky jsou prováděny srážky v závislosti na tom, zda se jedná o nepředností (1/3) nebo přednostní pohledávku (2/3).

Děkuji za odpověd, takže podle Vás, když beru 15000 kč čistého by to bylo po srážkách cca kolik? moc děkuji za výpočet přímo na této částce

Pro přednostní pohledávky by u svobodné osoby bez vyživovací povinnosti činila srážka 5.874, - Kč, pro nepřednostní 2.937, - Kč. Přednostními pohledávkami jsou např. pohledávky z újmy za ublížení na zdraví, způsobené úmyslnými trestnými činy, daně atd. Taxativní výčet upravuje § 279 odst. 2 občanského soudního řádu. Podle § 288 občanského soudního řádu můžete požádat exekutora, aby stanovil, jaká částka má být v konkrétním výplatním období sražena.