Exekuce podle rozsudku ČR v Řecku

1 odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám pravomocný rozsudek českého soudu do Řecka. Je to ohledně vyrovnání SJM po rozvodu. Býv. manžel Řek ovšem nechce dobrovolně zaplatit co mu ukládá soud, i když je podnikatel a peníze má. Chtěla bych zde na český soud, který vydal rozsudek podat návrh na výkon rozhodnutí a následně na zahájení exekuce, ovšem nikdo mi nedokáže poradit, jak má návrh vypadat a to jen protože prý nikdy exekuci do Řecka nedělali. Už čekám dlouho a už toho mám vážně dost.

Děkuji předem za odpoveď Lucka

Dobrý den. Zaprvé, výkon rozhodnutí a exekuce jsou dvě rozdílné věci, přičemž výkon rozhodnutí provádí soud a exekuci soudní exekutor. Návrh na první se podává k soudu, návrh na druhé k soudnímu exekutorovi. Jedná se o dvě nesouvisející řízení. Pokud víte, že povinný má na území ČR majetek, můžete podat návrh na výkon rozhodnutí, neboť v něm musíte přesně uvést, jaký způsob výkonu rozhodnutí navrhujete a uvést, kde je postižitelný majetek (nebo např. plátce mzdy, číslo účtu u konkrétního bankovního ústavu atd.). Zadruhé, pokud je povinný v Řecku, jakýkoliv návrh podaný v ČR nebude úspěšný, české soudy ani exekutoři totiž v Řecku nemají pravomoc. Úspěch může nastat pouze pokud má povinný v ČR postižitelný majetek. Protože jsou však oba státy v EU, je možné podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 805/2004 dosáhnout uznání Vašeho rozsudku jako evropského exekučního titulu. Podle něj pak bude možné vést exekuci přímo v Řecku. Návrh na potvrzení evropského exekučního titulu podejte u soudu, který věc projednával.