manželovy pohledávky

1 odpověď

Dobrý den, omlouvám se, jen mám doplňující dotaz k mému předchozímu č. 1026. Exekuční příkaz na manžela nabyl právní moci 2009. My jsme se seznámili 2010 a vzali se 2013. Až letos nám přišel příkaz na srážku z mého rodičovského příspěvku. Mohou požadovat srážky z mého RD za dluh, který vznikl před manželstvím? Někde jsem četla, že RD dle soudu by měl být výlučným vlastnictvím jednoho z manželů, nikoli společným? Nedá se takto bránit vůči exekuci? Děkuji, Lenka

Dobrý den. Podle § 262a odst. 2 občanského soudního řádu lze postihnout mzdu nebo jiný příjem manžela povinného pouze pro dluhy spadající do společného jmění manželů. Rodičovský příspěvek je považován za jiný příjem. Podle rozsudku Nejvyššího soudu ČR spis. zn. 20 Cdo 779/2006 přitom rodičovský příspěvek náleží vždy jen jednomu z manželů a není jej proto možné postihnout ani podle § 262a odst. 1 občanského soudního řádu. Jedná se proto o důvod k podání návrhu na částečné zastavení exekuce - rodičovského příspěvku - neboť tento výkon je podle § 55 exekučního řádu ve spojení s § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu nepřípustný.