manželovy pohledávky

1 odpověď

Dobrý den, přišel mi exekuční příkaz na rodičovský příspěvek pro pohledávky manžela, kterých si není vědom. Jedná se o firmu Templon Limited se sídlem na kypru. U nás sídlo nemá, není v obchodním rejstříku ani nemá web stránky. Manžel, již podobné pohledávky řešil s firmou ze Seychell. Tehdy byly provedeny na jeho ukradený občanský průkaz a jeho rodičům se podařilo exekuci zastavit. Máme podezření, že se jedná opět o podvod s OP manžela. Ale v příkazu není uveden důvod pohledávek a exekutor na telefon a e-mail nereaguje. Příkaz nabyl právní moci již v roce 2009, ale přišel až teď. Proč tak pozdě? Tím pádem nemůžeme podat opravný prostředek, je to tak? Jak přiměju exekutora k nahlédnutí do spisu, čeho se pohledávky týkají a co je to za firmu? Jak zastavím exekuci, jedná-li se opět o podvod? Na úřad práce se musím dostavit do 8dnů ke stanovení výše srážek z RD. Mohu zažádat o odložení splátek a jak? Abychom měli čas situaci vyřešit.
Děkuji, Lenka

Dobrý den. Proti exekučnímu příkazu není opravný prostředek přípustný. Ačkoliv je prodlení s doručením exekučního příkazu neuvěřitelné, nemělo na Vaše procesní práva vliv. Na nahlédnutí do spisu má nárok účastník řízení, tj. Váš manžel a Vy v části, ve které je postiženo SJM. Proto by do spisu měl nahlédnout Váš manžel, neboť mu musí být zpřístupněn celý spis. Pro nahlédnutí je lepší se telefonicky předem objednat, pokud ovšem na telefon nikdo nereaguje, bude se muset objednat písemně nebo navštívit úřad osobně a zde se osobně objednat k nahlédnutí. Pokud bude pohledávka neoprávněná, bude Váš manžel muset podat návrh na zastavení exekuce příslušnému exekutorovi. V návrhu musí doložit, proč se jedná o podvod a přiložit kopie důkazů toto prokazující (zejména potvrzení o krádeži OP). Můžete zažádat o odklad exekuce podle § 54 exekučního řádu, v němž musíte uvést skutečnosti rozhodné pro tento odklad, návrh se opět podává k exekutorovi.