Exekuce bankovního účtu manželky

1 odpověď

Dobrý den, měl bych dotaz zda je možné vydat exekuční příkaz na účet manželky jako manžela povinného. Pravomocný rozsudek OS vydán 04/2008, usnesení/pověření o nařízení exekuce na základě rozsudku vydáno OS 03/2010, exekuční příkaz přikázáním pohledávky z účtu manžela povinného vydán Eú 05/2014. Jedná se o spor Právnická x fyzycká osoba. Máme soudně rozděleno SJM rozsudkem z 10/2008. Prosím o odpověď, zda je postup Eú správný, případně jak dále postupovat. Za odpověď děkuji.

Dobrý den. Dokud není exekuce ukončena, postupuje se v řízení podle aktuálně platné právní úpravy, přičemž všechny doposud učiněné úkony zůstávají v platnosti. Výjimky by musely být upraveny v přechodných ustanoveních příslušné novely. Je tedy možné postihnout účet manžela povinného podle § 262a odst. 2 občanského soudního řádu, pokud se jedná o dluh, který spadá do společného jmění manželů. Podle § 42 odst. 1 exekučního řádu se k soudnímu rozdělení SJM pro účely exekučního řízení nepřihlíží.