Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.199

Část domu je postavená na cizím pozemku - co dělat, jak postupovat?

1 odpověď

Dobrý den,
2007 jsme koupili rodinný dum, tento rok jsme se rozhodli udělat střechu, jenže se zjistilo, že část domu je postavená na obecním pozemku, vůbec to nechápu. Když je udělaná na domu elektrika, plyn a na nic se nepřišlo když jsme to kupovali, teď budeme muset od obce pozemek odkoupit a to se mi vůbec nelíbí, když jsem za dum zaplatila.
Děkuji

Dobrý den,

ve Vašem případě, by za splnění všech podmínek, šlo uplatnit vydržení vlastnického práva k nemovitosti. Abyste mohla uplatnit vydržení nemovitosti, musela byste nemovitost držet v dobré víře na základě právního důvodu např. kupní smlouvy po dobu 10 let. K vydržení vlastnického práva k nemovité věci je potřebná nepřerušená držba trvající deset let. Do vydržecí doby se ve prospěch vydržitele započte doba řádné a poctivé držby jeho předchůdce tedy prodávajícího, pokud on sám byl v dobré víře, že mu pozemek patří.
S ohledem na skutečnost, že délka Vaší držby není po dobu 10 let, bude záležet na tom, zda prodávající před Vámi užíval nemovitost v dobré víře, že mu tato část pozemku patří či nikoli. Pokud i on by splňoval všechny požadavky řádné a poctivé držby, mohla byste se domáhat vydržení části pozemku.

Pro docílení zápisu vydržené části pozemku do katastru nemovitostí budete potřebovat osvědčení ve formě notářského zápisu nebo soudem schválený soudní smír. V obou případech jde o shodu toho, kdo měl k nemovitosti vlastnické právo (souseda) a toho, jehož právo vzniklo vydržením. V těchto listinách bude zachycen projev vůle strany, která měla k nemovitosti vlastnické právo, v němž uzná, že její právo vydržením zaniklo a strana, jejíž právo vzniklo, výslovně prohlásí, že vlastnické právo vydržela.

Není-li možné dosáhnout dohody mezi oběma stranami, nezbude Vám nic jiného než se obrátit na soud s návrhem na určení vlastnictví. Soud v řízení bude zkoumat, zda k vydržení skutečně došlo.

Nejvyšší soud ve své judikatuře nestanovil povinnost pozemek přeměřovat jako překážku vydržení. Pro vydržení je zásadní dobrá víra držitele. Dále dle rozhodnutí NS je kromě porovnání výměry koupeného a omylem drženého pozemku dalším rozhodujícím faktorem i to, jestli nabytý a držený pozemek tvoří ohrazený ucelený funkční celek. Nejvyšší soud výslovně uvedl: "Významná je i skutečnost, že skutečný vlastník pozemku po celou dobu držby nedal najevo svůj nesouhlas a nebránil své vlastnické právo; to nasvědčuje závěru, že ani on nepředpokládal, že soused drží část jeho pozemku. Jsou-li dány uvedené skutečnosti, pak lze dobrou víru držitele vyloučit jen v případě, že jsou tu okolnosti, ze kterých vyplývá, že držitel věděl nebo musel vědět, že drží cizí pozemek (jeho část). Naopak dobrou víru držitele nevylučuje, že si nenechal nabytý pozemek odborně vymezit (např. geometrem). "
V praxi je však vhodné si při koupi pozemku alespoň rámcově ověřit, kde vedou hranice pozemku a zda jeho výměra odpovídá výměře uvedené v katastru nemovitostí. Je vhodné se také seznámit se sousedy a ověřit si, zda ohledně kupovaného pozemku a jeho hranic nepanují nějaké rozpory či dohady. Tyto skutečnosti by si měl ujasnit i prodávající, protože pokud by Vám tvrdil, že prodávaný pozemek je větší, než by byl ve skutečnosti, mohla byste na něm za jistých okolností požadovat slevu z kupní ceny.

Tedy v případě, že prodávající nebyl v dobré víře, že mu část pozemku patří a při prodeji Vás tímto uvedl v omyl, můžete po něm požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny odpovídající povaze a rozsahu vady. Tuto vadu musíte uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu.

K věci vizte také zde:
ODKAZ