Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.726

Urážka na cti osobnosti - žaloba, trest, trestní sazba, sankce

1 odpověď

Dobrý den.
Co to je žaloba pro urážku na cti a jaké jsou sankce?

Dobrý den,
ochrana cti, stejně jako života a důstojnosti člověka, jeho zdraví a práva žít v příznivém životním prostředí, jeho vážnosti, soukromí a jeho projevů osobní povahy patří do práva na ochranu osobnosti. Právo na ochranu osobnosti je chápáno jako přirozené právo, které nelze zcizit, omezit a nelze se ho vzdát.
Právní úpravu ochrany osobnosti nalezneme v novém občanském zákoníku v ust. § 81 a násl. Výčet těchto práv je pouze demonstrativní tzn. příkladný a lze pod ochranu osobnosti vztáhnout další osobnostní práva v zákoně neuvedená.

Žalobou na ochranu osobnosti je jeden z prostředků, kterými se můžeme domáhat nápravy, došlo-li k neoprávněnému zásahu do některého z našich osobnostních práv. Dotčená osoba se žalobou může dožadovat, aby bylo od neoprávněného zásahu upuštěno (zápůrčí nárok) nebo aby byl odstraněn jeho následek (restituční nárok). Dalšími prostředky, které může dotčená osoba v žalobě požadovat je satisfakce v podobě přiměřeného zadostiučinění – jde o morální náhradu v podobě veřejné omluvy nebo může požadovat peněžité zadostiučinění, v případě, že jiný způsob by nezajistil skutečný a dostatečně účinné odčinění způsobené újmy.