Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.951

Zvýšení výživného pro zletilé dítě - šance u odvolání u Krajského soudu

3 odpovědi

Studuji 5. ročník vysokou školu v magisterském programu a v červenci 2013 jsem si podal návrh na zvýšení výživného na 5500 Kč od 01. 09. 2012, kdy jsem nastoupil na magisterské studium.
Okresní soud rozhodl o zvýšení od této doby na 5000 Kč. Otec i já jsme se však odvolali ke Krajskému soudu a výživné bylo sníženo na 4500 Kč a změněna doba úhrady výživného od 01. 12. 2012. Měl jsem a mám vysoké výdaje na studium, které financovala jen má matka, jelikož studuji technický obor a tímto došlo k výraznému snížení pro otce.
Poukazoval jsem na svou špatnou sociální situaci, matka je nyní dlouhodobě v neschopnosti práce, kdy pobírá jen 7000 Kč a otec má při tom výdělek cca 27000 Kč. Otec navíc výživné řádně neplatí a dochází k dluhu.
Právní zastoupení je pro mě finančně náročné a z peněz nebudu mít vůbec nic.

Je možné nějaké odvolání po rozhodnutí Krajského soudu?

Dobrý den,
proti rozhodnutí krajského soudu odvolání již není možné. Proti rozhodnutí druhostupňového soudu lze podat pouze dovolání, a to jen z nejzásadnějších důvodů - ve věcech upravených zákonem o rodině pouze do rozhodnutí o rodičovské odpovědnosti nebo pozastavení jejího výkonu, či o určení rodičovství nebo o nezrušitelné osvojení (§ 238 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu).
Obecně řečeno, další možnost jak zvrátit toto rozhodnutí pro Vás pravděpodobně neexistuje, pokud se nejedná o věc rodičovské odpovědnosti (a to její zbavení či omezení) či určení rodičovství nebo nezrušitelné osvojení.

Znovu podat návrh na zvýšení výživného byste mohl, až došlo-li by k nové změně okolností, pro kterou je nutné zvýšit výživné (např. otec dostal výrazně přidáno atd.).

V případě, že Váš otec neplatí soudem stanovené výživné, může se dopouštět trestného činu zanedbání povinné výživy podle ust. § 196 zákona č.. 40/2009 Sb. , trestního zákoníku. Trestní oznámení pro zanedbání povinné je možné podat v případě, že dochází k neplacení výživného po dobu delší jak čtyř po sobě jdoucích měsíců. Samozřejmě, že v situaci, kdy je placena např. každá čtvrtá dávka výživného nebo pokud je výše výživného svévolně snížena povinným rodičem, je radno uvažovat o podání trestního oznámení o spáchání uvedeného trestného činu bez ohledu na to, že na první pohled není dodržena čtyřměsíční prodleva.

Pokud rodič úmyslně nebo z nedbalosti neplní svou vyživovací povinnost, dopouští se trestného činu „Zanedbání povinné výživy“. Neplněním vyživovací povinnosti je situace, kdy rodič neposílá výživné nebo když posílá méně nebo když hradí výživné nepravidelně.

Nabízí se Vám některá z těchto možností
- vyzvat povinného rodiče k řádnému placení výživného,
- podat na Policii ČR trestní oznámení (lze jej podat po čtyřech nezaplacených výživných, nikoli až po šesti, jak je na internetu často uváděno - viz trestní zákoník §196),
- je-li již výživné určeno soudem, pak podat návrh na nařízení exekuce.

Detailní stránka o výživném vizte zde:
ODKAZ

Děkuji za odpověď. Ještě bych měl dotaz. V odvolání otce ke Kraj. soudu i ve vyjádření k našemu odvolání byla písemně napsána dost urážlivá stanoviska na mou matku: "Po rozvodu našeho manželství ode mě získala vysokou částku a majetkovou hodnotu na vypořádání SJM. Byt, který užívá, byl jí dán ze SJM. Mě naopak zůstaly z tohoto bytu dluhy, které musím splácet aniž by cokoli na úvěr hradila. " V dalším odstavci píše obdobné vyjádření: "Navíc hradím úvěr za bývalou manželku - matku žalovaného za byt, který získala. " Pravda je taková, že existuje usnesení soudu, kde soud schvaluje smír, kde má matka získala do výlučného vlastnictví nemovitost, která byla před tím v SJM. Má matka se zavázala zaplatit na vypořádání spoluvl. podílu 1.200.000 Kč. 700.000 Kč již otec před pěti lety obdržel. Matka splácí úvěr, nyní musí zaslat zbylých 500.000 Kč. Je možné, aby otec urážel a nepravdivě obviňoval matku? Je možné podat na otce žalobu za tato tvrzení? Budou z toho vyplývat pro otce nějaké sankce? Odvolání u Kraj. soudu se týkalo ze strany otce zrušení výživného a z mé strany zvýšení výživného, protože studuji VŠ. Ani z tohoto důvodu není možné odvolání u Kraj. soudu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
k odvolání Vaše otce jste se mohl vyjádřit a jeho tvrzení vyvrátit předložením důkazů na podporu Vašeho tvrzení (např. usnesení soudu o schválení smíru, doklad o splácení úvěru Vaší matkou ad.). Každá strana v soudním sporu nese břemeno tvrzení a břemeno důkazní. Z Vámi uvedeného výňatku nejde o žádné urážlivé narážky, na základě kterých byste resp. Vaše matka mohla otce žalovat o odškodnění. Šlo jen o argumenty ze strany Vašeho otce pro snížení výživného. Vy jste mohl a měl prostor prokázat, že jeho tvrzení je nesprávné a důvod pro zvýšení výživného trvá.

Jak již jsem uvedla v předchozí odpovědi mimořádný opravný prostředek proti rozhodnutí druhostupňového soudu lze podat je ve věci rodičovské odpovědnosti (a to její zbavení či omezení) či určení rodičovství nebo nezrušitelné osvojení. Tedy ve Vašem případě již taková obrana proti rozhodnutí krajského soudu není možná.