Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.039

Lichva - navýšení půjčky kvůli zástavě domu o cca. milion Kč

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda jde o lichvu, v případě, že nám společnost půjčila na zástavu domu 1.600.000 Kč, v konečném důsledku po čtyřech měsících žádali vrácení částky ve výši 2.400.000 Kč (snad ani nechci vědět kolik je RPSN), a k tomu ještě měsíčně po čtyřech měsích než jsme získali úvěr od stavební spořitelny 16.000 Kč jako nájemné.

Smlouva nám byla předána k podpisu na poslední chvíli, byli jsme ohroženi exekucí. I v tom 1.600.000 Kč byla i provize 300.000 Kč za půjčení částky.
Děkuji.

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že nemám k dispozici obsah smlouvy, nejsem schopna posoudit, zda byly ze strany věřitele (půjčitele) naplněny všechny znaky lichvy jak jí vyžaduje nový občanský zákoník. Zároveň bude rozhodující, zda závazek vznikl před nebo po 1. 1. 2014, vzhledem k výrazné změně právní úpravy v této oblasti.

Avšak, dle sdělení Vámi uvedeného lze v daném jednání spatřovat nepřiměřenost v plnění požadovaném zpět. Za lichvu se obecně považuje plnění s úrokem 60 % a výše. Ve Vašem případě je požadovaná částka 2.400.000, - Kč vyšší o 50 % než půjčená, připočteme-li k tomu poplatek 16.000, - Kč placený po čtyři měsíce, které uvádíte jako nájemné, skutečně k hranici 60 % přiblížíme.

Nový občanský zákoník považuje dle ust. § 1796 za neplatnou smlouvu, při jejímž uzavírání někdo zneužil tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dal sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.

Lichevní smlouva je neplatná, ale jde o relativní neplatnost, které se musí poškozená osoba dovolat. Vzhledem k tomu, že jde o složitou situaci, bych Vám doporučila, rozhodnete-li se namítnout neplatnost smlouvy u soudu, vyhledat pro zpracování žaloby na neplatnost smlouvy pomoc advokáta, který bude mít možnost si všechny dokumenty prostudovat a zároveň Vás může u soudního řízení zastoupit.