Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.007

Datum narození pronajímatele na dokladu o zaplacení nájmu - musí tam být?

1 odpověď

Může úředník Městského úřadu požadovat data narození na stvrzence pro úhradu platby nájemného? Mí klienti kterým pronajímám byt mi tvrdí, že jinak nedostanou příspěvek na bydlení.
Myslím si, že stvrzenka není příliš bezpečný doklad, abych na něj uváděl svá citlivá osobní data.
Ostatně MÚ má kopii nájemní smlouva založenou.
Děkuji.

Dobrý den,

v případě, že Vaši klienti potřebují stvrzenku o úhradě platby nájemného jako doklad pro přiznání příspěvku na bydlení, který je dávkou státní sociální podpory, je potřeba aby splnili určité podmínky nezbytné pro přiznání této dávky. Jednou z nich je u nájemních bytů prokázání platby nájemného.
Na stvrzence i jiném podobném dokladu, kterým potvrzujete přijetí částky za nájem, je potřeba dostatečně identifikovat obě strany, aby nebyla možnost záměny s třetí osobou. V těchto případech se zaměňuje rodné číslo za datum narození, které by mělo k dané identifikaci strany stačit. V případě, že jste podnikatel, mohl byste místo data narození uvést Vaše IČ. Jde o běžný postup, který je ze strany poskytovatele dávek vyžadován, neboť potřebují mít dostatečně doloženo, že peníze byly skutečně Vám zaplaceny. Vás samozřejmě nikdo nutit k poskytování data narození na stvrzenku nemůže, ale zkomplikujete tím situaci Vašim nájemcům.
Dalším řešením, je sjednat jiný způsob úhrady nájemného, např. bezhotovostním převodem na účet, kdy by nájemci předkládali místo stvrzenky např. výpis z účtu.