Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.812

Neprodloužení pracovní smlouvy z důvodu nástupu na mateřskou dovolenou - dovoluje to Zákoník práce?

2 odpovědi

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda má můj zaměstnavatel mi neprodloužit smlouvu z důvodu otěhotnění a nástupu na mateřskou dovolenou?

Dobrý den,
zaměstnavatel není povinen z důvodu těhotenství a nástupu na mateřskou dovolenou Vám prodloužit pracovní smlouvu. Pouze Vám nemůže dát v tomto období výpověď, nejedná-li se o obecné výjimky ze zákazu výpovědi těhotné ženě. Těmito výjimkami je případ výpovědi z důvodu zrušení zaměstnavatele (jeho části) a z důvodu, pro který zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr (pokud by byla zaměstnankyně odsouzena k trestu odnětí svobody na delší dobu nebo pokud by zvlášť hrubě porušila své povinnosti).
Zároveň můžete (pokud zaměstnavatel tak neučiní sám), při skončení pracovního poměru požádat o proplacení nevyčerpané dovolené, na kterou Vám vznikl nárok za dobu trvání pracovního poměru. Tedy i za dobu, kdy jste byla na mateřské dovolené, tj. za dobu 28 týdnů u dvojčat a vícerčat to je 37 týdnů, poté následuje rodičovská dovolená, za kterou nárok na vyplacení dovolené nevzniká.

děkuji moc za odpověd