Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.687

Dodatečný zápis do katastru nemovitostí po vypořádání majetku (SJM) po rozvodu manželství - do kdy se musí udělat?

3 odpovědi

Dobrý den,
2004 se kamarádka rozvedla. Bývalý manžel je občanem Černé Hory (bývalá Jugoslávie). Při rozvodovém řízení se dohodli (a je to tak i v rozsudku), že veškerý majetek v Jugoslávii připadne jemu a majetek v ČR jí.
V ČR společně vlastnili také byt v osobním vlastnictví. Ona bohužel ve stanovené lhůtě neprovedla zápis do katastru nemovitostí.
Lze v současné době nějak tuto chybu napravit?
S bývalým manželem není od rozvodu v kontaktu, žije v Černé hoře a telefonické spojení na něj je nefunkční.
Děkuji.

Dobrý den,
má-li Vaše kamarádka pravomocný rozsudek, v kterém je upraveno vypořádání majetku, může podat příslušnému katastru ohlášení změny údajů o vlastníku i sama. Nový katastrální zákon dává povinnost vlastníkům ohlásit změnu ve lhůtě 30 dnů ode dne kdy ke změně došlo.

Od 1. 1. 2014 se změnila právní úpravu týkající se pohledu na zápis v katastru nemovitostí. Dle předchozí právní úpravy a ustálené judikatury platilo, že pokud zápis v katastru nemovitostí neodpovídal skutečnosti, měl skutečný stav převahu nad stavem zápisů v katastru nemovitostí. Od nového roku došlo k posílení ochrany osoby jednající v důvěře v zápis do katastru nemovitostí. Tedy povedlo-li by se např. bývalému manželi Vaší přítelkyně převést nemovitost, u které je stále napsaný jako vlastník, na jinou osobu, mohla by Vaše přítelkyně i o byt přijít. Z toho důvodu doporučuji provedení změny v katastru nemovitostí více neoddalovat, zvláště i je-li zde taková časová prodleva.

Děkuji za informaci, rozsudek je ale 10 let starý, i tak to může udělat sama? Na katastru jí bylo řečeno, že ne.

Žádný zákon nehovoří, že deset let starý rozsudek nemůže sloužit jako listina pro prokázání změny v osobě vlastníka. Samozřejmě tím nelze omluvit skutečnost, že Vaše kamarádka měla tuto změnu ohlásit již podstatně dříve, za což ji katastrální úřad může udělit i pokutu.
Dle předchozího občanského zákoníku nastávala dle ust. § 150 fikce nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění k vypořádání dohodou nebo nebyl-li podán návrh na vypořádání rozhodnutí k soudu, platilo ohledně nemovitých věcí, že je manželé mají v podílovém spoluvlastnictví. Je možné, že katastr eviduje nemovitost v podílovém spoluvlastnictví a z toho důvodu vyžaduje i souhlas bývalého manžela.
Vzhledem k tomu, že katastrální úřad je správní orgán, u něhož je domoci se svého práva, velmi zdlouhavé, poraďte se s příslušnou pracovnicí ohledně dalšího postupu. Správní řád umožňuje podat stížnost proti nevhodnému postupu správního orgánu, ale vzhledem k tomu, že Vaše kamarádka svoji povinnost nesplnila ve stanovené lhůtě, mohla by jí být uložena pokuta.