Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.584

Předvolání nezletilého jako svědka na Policii - jak se vyhnout výslechu pro trestný čin?

3 odpovědi

Dobrý den,
nezletilému synovi byl prodán vietnamským prodejcem alkohol v prosinci 2013.
Je předvolán jako svědek k projednávání přestupku dle §50/1a) zákona č. 200/90 Sb. o přestupcích.
Může se výslechu vyhnout? Máme obavy o synovu bezpečnost, u výslechu je ve stejné místnosti s obviněným. Již jednou jsme se omluvili, ale předvolání nám přišlo znovu s novým termínem.
Má jako nezletilý povinnost se dostavit?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
je-li Vašemu synovi více než 15 let, bude s ním zacházeno a jednáno jako s kterýmkoliv jiným svědkem. Povinnost svědka je osobně se dostavit na předvolání a vypovídat o tom, co je mu známo o přestupku daného pachatele. Svědek může odepřít výpověď, pokud by jí způsobil nebezpečí stíhání pro trestný čin nebo správní delikt sobě nebo osobě blízké.
Přestupkové procesní předpisy nestanoví povinnost svědecké výpovědi za přítomnosti obviněného. Můžete tedy předem písemně požádat osobu, která povede výslech, aby byl výslech proveden bez přítomnosti pachatele. Svojí žádost zdůvodněte obavou o synovu bezpečnost. V žádosti uveďte Vaši adresu a telefonní číslo, aby Vás vyšetřující osoba mohla včas kontaktovat.
Více se o přestupcích a jejich řízení dozvíte zde: ODKAZ

Moc děkuji za odpověď, bohužel jsem nezmínil, že je synovi pouze 14 let. Byla by Vaše odpověď rozdílná? Děkuji.

Dobrý den,
u dětí mladších 15 let je na jejich výslech kladena řada opatření. U osob mladších 15 let musí být přítomen při jejich výslechu zákonný zástupce nebo pedagogický pracovník nebo pracovník sociálně-právní ochrany. Přítomnost těchto osob je důležitá, aby přispěly k řádnému vedení výslechu se zřetelem na předmět výslechu a stupeň duševního rozvoje vyslýchané osoby. Rovněž mohou navrhovat, odložení úkonu na vhodnější dobu a v průběhu výslechu navrhnout jeho přerušení nebo ukončení, a to z důvodu, že pokračování v tomto úkonu by mělo nepříznivý vliv na psychický stav vyslýchané osoby. Děti do 15-ti let by se zpravidla neměly vyslýchat, neboť úřední výslech může být traumatizující, proto by se měl výslech vést méně formálním způsobem a měla by být zajištěna přítomnost rodičů nebo pedagogického pracovníka.