Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.387

Nájemní smlouva nepodepsaná majitelem bytu (předaná správcem, zástupcem majitele bytu) a hrozba vystěhování z bytu

1 odpověď

Dobrý den,
na začátku 04/2014 jsem se domluvil na pronájmu bytu se zástupcem jeho majitele (správce nemovitosti). Složil jsem kauci i jeden měsíční nájem v hotovosti a byla mi předložena nájemní smlouva, kterou jsem podepsal.
Smlouva ještě nebyla podepsána od majitele bytu, který byl momentálně v zahraničí a bylo mi řečeno, že smlouvu neprodleně podepíše po návratu. Začátek nájmu a datum mého nastěhování byl dohodnut na 10.4.2014 a tak se také stalo i když smlouva nebyla panem majitelem stále ještě podepsána.
Po týdnu jsem byl však zástupcem majitele nečekaně vyzván k vystěhování a to do konce měsíce (!) s tím, že majitel si to rozmyslel a byt hodlá sám využívat.
18.4.2014 mi lhůta k vystěhování byla zkrácena, že byt má být uvolněn nejpozději ke 24.4.2014
Nebyl mi sdělen žádný důvod, jen skutečnost, že musím jít, protože bez nájemní smlouvy nemůžu nic dělat.
Děkuji za pomoc, pokud je možná.

Dobrý den,
obávám se, že v tomto případě bez uzavřené nájemní smlouvy nemůžete v bytě dále setrvat. Máte však nárok na vrácení kauce a částky uhrazené na nájemném do výše, která přesahuje obvyklé nájemné v daném místě a čase. Neboť, nebyla-li uzavřena nájemní smlouva, považuje se, že jste byt užíval bez právního důvodu a bezdůvodně jste se tím obohatil na úkor majitele domu. Náhrada se tedy pak provádí obecně nikoli dle návrhu nájemného v neuzavřené smlouvě.
Ohledně lhůty k vystěhování záleží na Vaši dohodě s majitelem domu. Pokud nejste schopen se v tak krátké lhůtě odstěhovat, doporučuji majiteli znovu celou záležitost vysvětlit a požádat ho o prodloužení lhůty alespoň o pár dnů.