Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.282

Finanční prostředky v bance po smrti rodiče

1 odpověď

Dobrý den, umřel nám rodič. Usnesení v dědictví nabylo právní moci. Jsme 2 dědicové. V rámci dědictví máme mimo jiné nárok na finance v bance. Zůstaly tam podřízené vklady, které byly od začátku smlouvy na 8 let. Jeden má ukončení v roce 2025 a druhý v roce 2026. Naše strana si myslela, že nebude problém se dostat k peněžním prostředkům. Banka nám tvrdí, i po předložení usnesení, že produkty po smrti není možné zrušit, pouze převést na nového majitele. Máme si tedy rozdělit po domluvě každý podřízený vklad. Na vložené rozdílné částky si musíme počkat až po ukončení. Je toto možné? Domnívali jsme se, že smrtí a předložení usnesení produkty zanikají a my máme nárok na finance, které byly vloženy rodičem. S druhým dědicem nemáme dobrý vztah. Nechce produkty ukončit. Je disponentem k běžnému účtu i po smrti otce. Zhodnocení vkladů přichází na tento účet, jakmile se budou vklady ukončovat, finance se budou převádět na tento účet, ke kterému má přístup pouze druhý dědic. Obávám se, aby jsme o finance nepřišli, i když máme podle usnesení nárok na 1/2 všech prostředků. Děkuji.

Dobrý den,

podmínky ukončení podřízeného vkladu naleznete ve smlouvě o jeho zřízení. Je jistě možné, že dědic pouze vstoupí do práv a povinností majitele vkladu a vklad skončí až uplynutím sjednané lhůty. Jestliže by Vám Vaše matka odmítla po vypršení smlouvy o podřízeném vkladu vyplatit zhodnocení vkladů, můžete částku vymáhat soudně na základě usnesení o dědictví.