Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.797

vyuctovani a kauce po skonceni najmu

2 odpovědi

dobrý den nájemní smlouva mi skončila 28.2.2022. Zuctovani sluzeb bylo za období od 1.6.2021 do 31.5.2022, majitel bytu ho udajne obdržel od SVJ 30.9.2022. Do dnešního dne mi ho neposlal, nemám ani kauci. Je to v pořádku? Jakou má lhůtu? Děkuji

Dobrý den,

vyúčtování je obecně pronajímatel povinen poslat do 4 měsíců od skončení vyúčtovacího období (stejně tak jemu jej musí v této lhůtě zaslat SVJ). Pronajímatel Vám tedy měl obratem zaslat vyúčtování služeb, kdy od 1.10. je v prodlení a Vy můžete požadovat pokutu až 50 Kč za každý den prodlení, kdy Vám nebylo vyúčtování zasláno (pakliže jste se v nájemní smlouvě nedohodli jinak). Výše uvedené je upraveno v zákoně č. 67/2013 Sb. Vedle toho máte nárok na úroky z kauce (§ 2254 odst. 2 občanského zákoníku), alespoň ve výši zákonné sazby (zde není jednotný výklad, jakou sazbu má zákon na mysli). Doporučuji Vám tedy na tyto skutečnosti pronajímatele písemně upozornit a případně již nyní požadovat uhrazení pokuty za prodlení s předložením vyúčtování služeb.

ty úroky z kauce se počítají pouze za období kdy trvala nájemní smlouva nebo je mohu nárokovat až doby kdy mi kauce bude vrácena? je to totiž již 10tý měsíc co v bytě nebydlím a kauci mi stále drží, děkuji