Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.006

Zaměstnanec v sociálních službách natáčí pornografické filmy

1 odpověď

Dobrý den,

jsem vedoucí ve službě pro osoby se zdravotním postižením a dozvěděla jsem se, že kolegyně, která pracuje na pozici pracovníka v sociálních službách je tudíž mou podřízenou, natáčí ve volném čase pornografické filmy. Nyní nevím, jak se k celé situaci mám postavit a zda to mám nějak řešit, ať už s ní a nebo se svým nadřízeným? Zda pracovnice porušuje nějaký zákon, etický kodex apod. ?

Děkuji.

Dobrý den,

vaše zaměstnankyně může mít více výdělečných činností, čili v toto směru zákon (zákoník práce) neporušuje. Etické kodexy jsou předpisy vydané jednotlivými organizacemi či společnostmi, záleží tedy na tom, zda vaše organizace vydala svůj vlastní etický kodex či je např. členem Společnosti sociálních pracovníků, která vydává vlastní etický kodex. Mám však za to, že na soukromí zaměstnanců se vesměs etické kodexy nevztahují. Pokud tedy zaměstnankyně odvádí svou práci vůči klientům se zdravotním postižením kvalitně a případně v souladu se zásadami obsaženými v příslušném kodexu, není zákonný či podzákonný důvod její vedlejší zaměstnání „řešit“ či jakkoli zohledňovat.